خیلی منابع حبوبات سبزیجات سبزیجات ویتامین

خیلی: منابع حبوبات سبزیجات سبزیجات ویتامین موادغذایی منبع آهن گوشت

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری دیگر فیلمی به جشنواره نمی‌دهم / منیژه حکمت

منیژه حکمت بعد از سال های طولانی با فیلم «جاده قدیم» در سی وششمین جشنواره فجر حضور دارد و همچنان با بیش از یک دهه دوری از سینما، فیلمی با عنوان اجتماعی و به طور

دیگر فیلمی به جشنواره نمی‌دهم / منیژه حکمت

منیژه حکمت: دیگر فیلمی به جشنواره نمی دهم

عبارات مهم : سینما

منیژه حکمت بعد از سال های طولانی با فیلم «جاده قدیم» در سی وششمین جشنواره فجر حضور دارد و همچنان با بیش از یک دهه دوری از سینما، فیلمی با عنوان اجتماعی و به طور خاص بحران های زنان در جامعه را ارائه می دهد.

حکمت در این فیلم به بحران های پیش روی زنان در جامعه اشاره دارد و به گفته خودش جهت ساخت این اثر هفت سال تحقیق انجام داده هست. او با تأکید بر سوژه مهم که معضل زنان هست، داستان های دیگری را اطراف عنوان محوری بیان می کند. شروع این فیلم با حضور اکثر شخصیت های قصه شکل می گیرد و به این صورت مخاطب با کاراکترها آشنا می شود و در ادامه به عنوان مهم نزدیک می شود.

بازیگرانی از جمله مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، ترلان پروانه، محمدرضا غفاری، شیرین یزدان بخش، محمدرضا هدایتی، بهناز جعفری، لیلی رشیدی، بانی پال شومون، پوریا رحیمی و پرویز پور حسینی در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

نشست خبری این فیلم با اعتراض های منیژه حکمت نسبت به فروش نیمی از زیاد بلیت ها به ارگان های دولتی، حاشیه هایی در پی داشت و این کارگردان شرکت دوباره در جشنواره فیلم فجر را محال دانسته هست. وقایع اتفاقیه در جهت موضع او راجع به فیلم «جاده قدیم» در جشنواره امسال و زوایای متفاوت این جشنواره با منیژه حکمت به گفت وگو می پردازد.

***
فیلم «جاده قدیم» با توجه به حساسیت موضوعی که دارد، تا چه حد مطابق با فیلمنامه ساخته شده است است؟
این فیلم گر چه به مباحث زنان و زنی که مورد تعرض قرار گرفته اشاره می کند ولی خوشبختانه هیچ دخل و تصرفی در فیلم صورت نگرفته است و سانسوری نداشتیم. من با ساخت این فیلم در برابر پنهان کاری های معمول جامعه نسبت به این مباحث ایستادم و من بعد از هفت سال تحقیق در جهت ساخت این اثر، از بین بردن و سانسور هیچ بخشی را ممکن نمی دانستم. رعایت بعضی موارد مورد اشاره قرار داده شد که به نظرم فیلم را دچار آسیب نکرده هست.

انتخاب بازیگران و به طور خاص گزینش بازیگر جوان بر چه معیاری انجام شد؟
طبیعتا همه بر اساس فیلمنامه گزینش شده است اند، گزینش مهتاب کرامتی جهت بازی در نقش مهم (مینو) به واسطه همکاری های اخیر من با این هنرمند اتفاق افتاد ولی راجع به نقش جوان من به دنبال بازیگری توانا بودم و ترلان با توجه به رزومه و ایفای نقش های اخیرش، بازیگر توانمندی در نظر من تلقی می شود و نتیجه نشان می دهد که گزینش درستی داشته ام.

شما در نشست رسانه ای اشاره کردید که برترین فیلم از نگاه مخاطب از سوی برنامه های پیشین گزینش می شود، به نظرتان این صحبت در عوض کردن نتیجه برگزیدگان جشنواره تاثیری دارد؟
بلیت ها فروخته شده است و هرگز فیلم من به عنوان فیلم برتر از نگاه مردم گزینش نمی شود. در ضمن اعتراض من در جهت دیده شدن فیلم خودم نبوده بلکه جهت جوانانی که به علاقه سینما و جهت تماشای فیلم در صف ها می ایستند، معترض شده است ام. بلیت فیلم ها به فروش رسیده و آنها هرگز بر اساس صحبت های من عوض کردن خاص ای ایجاد نمی کنند.

اجرای جشنواره فیلم امسال با توجه به تغییراتی که داشته، در مقایسه با استاندارد جشنواره های جهانی در چه سطحی قرار دارد؟
ما باید جشنواره را بر اساس اصول جهانی بر پا کنیم، گرچه هنوز از خیلی جهات تفاوت هایی با استاندارد های جهانی داریم ولی کم کردن تعداد فیلم های جشنواره و گزینش ۲۲فیلم جهت مسابقه متناسب با شرایط جشنواره های جهانی بوده هست. جشنواره فیلم فجر زیاد دور هم جمع شدن اهالی رسانه است و نتیجه های آن چندان تعیین کننده نیست.

به نظرتان پخش فیلم ها در جشنواره امتیازی جهت دیده شدن اثر محسوب می شود؟
خیر. بسیاری از کارگردان ها به طور خودخواسته فیلم های ارزش را در جشنواره اکران نکرده اند یا در مواردی جشنواره پذیرای آنها نبوده است ولی ما شاهد استقبال بالای مخاطب از این فیلم ها بوده ایم و جشنواره های جهانی نیز به آنها توجه کرده اند. همان طور که گفتم جشنواره های ما زیاد به معنای مراسم خوش حالی اهالی سینما و دور هم جمع شدن آنهاست.

شما از روز پخش فیلم گفته اید که از حضور در این مراسم خوش حالی یا همان جشنواره فجر پشیمان هستید، اکنون در ادامه چه تصمیمی در تصویر العمل به جشنواره در نظر دارید؟
من تصمیم خاصی ندارم. به زودی به مسافرت می روم و جشنواره را دنبال نمی کنم. امیدوارم فیلم همه همکاران به خوبی دیده شود. فیلم من همچنان در جشنواره حضور دارد ولی خودم دیگر در پی این جشنواره نیستم و دیگر هیچ گاه فیلمی به جشنواره ارائه نمی دهم. به هر حال یک بار باید به این اوضاع تصویر العمل دهم و تصمیم جدی بگیرم.

جای خالی نسل گذشته همکاران سینمایی تان را در جشنواره چطور می بینید؟
نسل های متفاوت در جشنواره حضور دارند، بازیگران و صورت های معروف در جشنواره های متعدد می آیند و می رود ولی نسل جوان آگاهانه با وظیفه روشن در سینما فعالیت می کنند و به نظر من می توانیم سینمای کشور عزیزمان ایران را با خیال راحت بر دوش نسل جوان بگذاریم. هر لحظه ازحضور نسل جوان خوشحال هستم ولی اعتقاد دارم امسال تفاوت تعداد فیلمسازان جوان و نسل گذشته چندان زیاد نیست ولی اگر هم این طور ببینیم باز هم من از این جریان جوان خرسند هستم.

دیگر فیلمی به جشنواره نمی‌دهم / منیژه حکمت

روزنامه وقایع

واژه های کلیدی: سینما | سینمای | جشنواره | سینمایی | جشنواره فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog