خیلی منابع حبوبات سبزیجات سبزیجات ویتامین

خیلی: منابع حبوبات سبزیجات سبزیجات ویتامین موادغذایی منبع آهن گوشت

گت بلاگز وب‌گردی نخستین واردات ما واردات قاچاق است/ نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت

زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت واردات 700 قلم کالا را ممنوع کرده است ولی این تعداد فقط 5 درصد کالاهای وارداتی را مشمول بر می شود.

نخستین واردات ما واردات قاچاق است/ نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، زارع در گفتگو با برنامه تیتر امشب گفت: از سال 78 ما 13 میلیارد تومان واردات داشتیم و این میزان در سال 95 به 65 میلیارد تومان رسید ولی بعد واردات مدیریت شد و حجم تجارت ما 1% تجارت جهانی شد و تراز تجارت مثبت شد.

عبارات مهم : مدیریت
وی افزود: سهم ما از 65% به 37% رسیده و کم کردن یافته هست. از یکطرف ما 7 هزار مدیریت کالا داریم. در سال 4 میلیون تن تولید سیب درختی داریم که یک میلیون و 200 هزار تن آن به مصرف داخلی می رسد و یک میلیون تن آن نیز جهت کارخانه های کمپوت سازی استفاده می شود ولی امسال 300 تا 400 تن واردات سیب داشتیم که اصلا نیاز نبوده است و اینها جزو واردات مخرب بوده هست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: نخستین واردات ما واردات قاچاق است که دولت آن را 15 میلیارد تومان اعلام کرد. دوم کالاهای غیر مهم هستند. سوم هم کالاهای دامپینگ است که قصد ضرر به کالاهای داخلی را دارد مثل کالاهای استراتژیک که امنیت غذایی ما را به خطر می اندازد و دارای تخفیف های گسترده هست.

وی افزود: در عصری که ابرقدرت ها هستند اینها ضررهای کلان به اقتصاد کشور می زنند. بحث مدیریت واردات بسیار مهم هست، کالاهایی که در داخل تولید نمی شوند و الگویی جهت ما هستند باید از بقیه کالاها جدا شوند.

زارع ادامه داد: ما باید بدانیم چگونه تمرکز کنیم و 200 قلم کالا را مدیریت کنیم و تراز تجاری را محاسبه کنیم. امروز تراز تجاری ما منفی است بعد چگونه با قاچاق کالا مقابله کنیم؟ باید بدانیم واردات کدام کالا مخرب است؟

وی افزود: بعضی واردات مخرب بوده است مثل صنعت ماشین که به صنعت مادر زیان اساسی وارد کرده هست. ما استراتژی توسعه صنعتی نداریم و تقاضای داخلی به درستی صورت نگرفته است و نیاز داخلی آشنا نشده است و تولید گندم و بحث اشتغال و زیاد بحث های دیگر نیز وابسته به همین آشنایی هاست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: همه اینها منافع داخلی را تشکیل می دهد. دولت واردات 700 قلم کالا را ممنوع کرده هست. در بحث قاچاق کالا و ارز در واردات بعضی کالاها هم باید اعمال محدودیت صورت گیرد.

زارع گفت: در مناطق آزاد 94 میلیارد دلار صادرات کالا صورت می گیرد و 5 یا 6 برابر قاچاق کالا صورت می گیرد. ما از لحاظ قانونی در مناطق آزاد چیزی کم نگذاشته ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مدیریت واردات به تنهایی نمی تواند دنیا شمول و دولت شمول و در حمایت از واردات باشد و در مجموع بحث اقتصاد مقاومتی است که باید طبق آن عمل کنیم.

وی افزود: مهمترین مسئله ما از بین بردن مسابقه دولت با بخش شخصی است و اینکه قوانین به درستی اجرا نمی شوند و مسابقه کاذبی بین دولت و تولید کنندگان ایجاد می شود و نهایتا” کالای قاچاق به وسیله دولت در بازار به فروش می رسد.

احتشام زاده مدیر فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران دیگر مهمان برنامه گفت: در سال 95، حدودا 71 درصد واردات ها مربوط به کالاهای واسطه ای بوده هست.

او افزود: در سه حالت می توانیم دست به واردات بزنیم، نخست زمانی که توانایی تولید ندارم، دوم زمانی که تولید کالا ارزش افزوده ندارد و در حالت سوم میزان تقاضا بیش از عرضه باشد.

احتشام زاده گفت: هیچ واردکننده ای کالایی را که تقاضایی جهت آن وجود ندارد وارد نمی کند بنابراین این حجم عظیم واردات حتما مصرف کننده ای دارد.

رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران افزود: متاسفانه در کشور مدیریت زمانی درستی وجود ندارد؛ بطور مثال زمانی که باید کالایی وارد شود، واردات صورت نمی گیرد و برعکس زمانی که کالایی نباید وارد شود شاهد واردات آن کالا به کشور هستیم.

او گفت: 11.1 درصد از درآمد دولت از محل تعرفه و مالیات تامین می شود، واردات گوشت تعرفه 26 درصدی دارد ولی از سوی دیگر به علت عدم برنامه ریزی و نوسانات بازار این تعرفه واردات به 5 درصد کم کردن می یابد که همین امر موجب می شود تا تقاضا اوج رفته و در نتیجه قیمت کالای خارجی به علت حجم بالای تقاضا رشد کند.

او افزود: ما سال گذشته نزدیک به 120 هزار تن ضایعات در بخش پرتقال داشتیم که این امر به علت سرمازدگی این محصول باغی و در کنار آن ضعف مدیریت در این حوزه بود.

احتشام زاده گفت: یکی از پرسشها تولید ما عدم بهره وری به علت پرسنل بالا، هزینه های تولید اوج و نیز ماشین آلات کهنه است که روی قیمت تمام شده است تاثیر مستقیم دارد.

رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران افزود: ما نیازمند حمایت های بین المللی جهت صادرات هستیم، در زیرساخت ها مسئله داریم و نمی توانیم یک نسخه را جهت واردات همه کالاها در نظر بگیریم.

او گفت: سال 91 دولت با نشانه حمایت از مصرف کننده دستور کم کردن تعرفه واردات در خوردو را صادرکرد ولی از آن سال تا کنون هیچگونه کاهشی را در تعرفه ها شاهد نبوده ایم، به نظر می رسد جهت مدیریت واردات و به دنبال آن از بین بردن ورود کالای قاچاق به کشور پایبندی به برنامه ریزی ها بسیار مهم هست.

احشام زاده افزود: نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت آن بالاست که نتیجه آن بار این هزینه ها روی دوش مصرف کننده است که ملزم به پرداخت آن هست.

او گفت: قیمت ارز در صورتی که واقعی شود می تواند روی واردات تاثیر مستقیم بگذارد، این قیمت باید براق سازی شود؛ به این ترتیب صادر کننده کمتر با مسئله روبرو می شود.

رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران افزود: در حال حاضر تبدیل ارز در بانک ها انجام می شود که بعد از تبدیل قیمت آن دوبرابر می شود و همین امر قیمت نهایی کالا را اوج می برد.

او گفت: بیشترین واردکننده به کشور چین و بیشترین کالای وارد شده است به کشور هم ذرت هست، در این میان وادرات ماشین در مرتبه چهارم قرار می گیرد.

احتشام زاده افزود: از بین بردن مسابقه دولت با بخش شخصی بسیار مهم هست، ما قوانین کافی در این حوزه داریم ولی نقص مهم اجرای آن قوانین هست، متاسفانه دیده شده است که دولت بعضی از بازارها را انحصاری کرده و بعضا کالایی وارد می کند که تولید کننده فلج می شود.

او گفت: مورد نیاز است که روی کالاهایی که مزیت نسبی دارند متمرکز شویم و از واردات آنها بپرهیزیم.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: مدیریت | واردات | قاچاق کالا | کالای قاچاق | تیتر روزنامه های ورزشی | واردات کالا | کالاهای وارداتی | تجارت

نخستین واردات ما واردات قاچاق است/ نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت

نخستین واردات ما واردات قاچاق است/ نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog